Příspěvky blogu

Dožínky a Cimbal classic aneb víkend v Rožnově

Aktuálně z Rožnova

V sobotu 24. srpna se ve Valašském muzeu v přírodě, v areálu Valašské dědiny uskuteční dožínková slavnost v podání valašského souboru písní a tanců Bača z Valašského Meziříčí.  Od 9.00 do 18.00 budou k vidění některá dnes již zapomenutá řemesla, spojená s provozem hospodářské usedlosti (výroba zemědělského nářadí – hrábí, pletení ošatek a jiných výrobků ze slámy), výroba a zdobení dožínkových věnců.

Dožínky

S předstihem budou mít návštěvníci možnost zhlédnout také ukázku mlácení obilí cepy, které se odbývalo v minulosti zejména v zimním čase. Ve stodole u Matochovy usedlosti z Velkých Karlovic předvede domlácenou  skupina mlatců ze souboru Zákopčan z Hutiska. Sváteční koláče spolu se sladkou prosnou kaší, která bývala běžným jídlem ženců a žniček, budou k ochutnání v chalupě z Nového Hrozenkova čp. 10.

Program dne:

11.00, 16.00 domlácená na dvoře Matochovy usedlosti – chalupa z Velkých Karlovic – Jezerného čp. 38  – ukázka mlácení cepy s žertovnou scénkou (soubor Zákopčan z Hutiska)

14.00 – kosení posledního políčka ovsa nad Fojtstvím z Lidečka (soubor Bača z Valašského Meziříčí)

15.00 – požehnání dožínkového věnce u kaple z Valašské Bystřice

15.30 – dožatá na dvoře Matochovy usedlosti – chalupa z Velkých Karlovic – Jezerného čp. 38 (soubor Bača z Valašského Meziříčí)

Po celý den dožínkové písně a halekačky  v podání tetiček z Hutiska.

Přijďte si společně s námi v sobotu 24. srpna zavzpomínat na časy dávno minulé, a znovu prožít radost našich předků z dokončené práce.

Cimbal Classic

Příznivci folkové a alternativní scény si přijdou na své v neděli 25. srpna. Od 15.00 na Komorním amfiteátru Dřevěného městečka muzea vystoupí brněnská nadžánrová kapela Cimbal Classic Katky a Dalibora Štruncových (mj. houslistka a cimbalista skupiny Javory). Tato kapela již patří více než dvacet let mezi stálice české folkové scény.

Cimbal

Na koncertě se představí výběrem posluchačsky nejúspěšnějších písní, které se v průběhu času nastřádaly na celkem deseti profilových, žánrově rozličných albech. Autorský rukopis rožnovského rodáka Dalibora Štrunce a zpěv jeho ženy Kateřiny dělají z Cimbal Classicu nezaměnitelný a osobitý soubor, který se opírá i o další šikovné muzikanty. V současné době hraje Cimbal Classic v šestičlenném složení. Katku a Dalibora Štruncovy, coby pilíře a pěvecké frontmany kapely, doplňují hobojista a soprán saxofonista Rastislav Kozoň, violistka Katka Kovaříková, basista Marek Švestka a mandolinista Martin Krajíček. Máte-li rádi čisté a průzračné melodie, lyrické a přemýšlivé texty, propojené přirozeným zpěvem a výborným muzikantským řemeslem, pak vystoupení Cimbal Classic v jedinečném prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm vás nezklame.

O autorovi