Příspěvky blogu

Hejův nožík v Rožnovském skanzenu

Aktuálně z Rožnova, Valašské muzeum

Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se uskuteční již 18.ročník setkání lidových řezbářů s názvem Hejův nožík. Akce se koná 12.7.2014 od 9 do 19 hodin. Každý z řezbářů předvádí přímo na místě své umění a svůj osobitý styl. Stejně tak osobité jsou i plastiky lidového řezbáře Josefa Heji (1902 – 1985) z Halenkova, podle kterého je nazván i program.
Člověk zůstává v úžasu stát nad dovedností lidských rukou, které za pomoci dláta či nože, dokáží ze dřeva „vyčarovat“ postavu – darovníka, řemeslníka, světce…. Do neživého (ale velice tvárného a hřejivého) dřeva tak vdechují život, část ze sebe.
Řezbář
Nejsou to však jen figurální plastiky umělecké povahy, které je možné u jednotlivých řezbářů zhlédnout. Výtvory ze dřeva nás mohou potěšit jako hračky, různé píšťalky či pro dnešní dobu typické šperky. V dřívějších dobách však výrobky ze dřeva plnily převážně funkci praktickou. I někteří z dnešních řezbářů z této tradice čerpají, a tak vám ve svém sortimentu mohou nabídnout různé dřevěné misky či jiné dřevěné nádoby (nebo lžíce a naběračky) – ať ručně dlabané, nebo soustružené (což je možné vidět přímo na programu), dokonce vylévané kovem.

Řezbář
Jestliže chcete prožít příjemný den, potěšit své oko a duši, poučit se, popovídat si, nebo si pořídit dláta a sami si tomuto řemeslu či umění věnovat, zveme vás na řezbářské setkání. Pobyt v areálu Dřevěné městečko vám po celý den zpříjemní muzika Ruky na dudy z Frenštátu pod Radhoštěm a odpoledne – v 15.00 hodin vystoupí soubor Valašský vojvoda z Kozlovic.

O autorovi