Příspěvky blogu

Mezinárodní festival slovenského folkloru v ČR JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2014

Aktuálně z Rožnova, Valašské muzeum

Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní sdružení Púčik z Brna, Folklorní sdružení České republiky, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a Jánošíkov dukát, o. s. pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 1. – 3. srpna XVI. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2014, jediný menšinový festival v ČR, věnovaný slovenské lidové kultuře. Záštitu nad letošním festivalem převzali 1. Místopředseda vlády ČR Andrej Babiš, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a předseda Úřadu pro Slováky žijící v zahraničí Igor Furdík.

Janošíkuvc dukát

Vystoupí zde přes dvacet folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisti ze Slovenska a také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvatska, Srbska a Maďarska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Romové, Řeci, Ukrajinci a Rusíni.

Dukát

Ve výstavních prostorách v budově Sušáku bude od pátku probíhat výstava „Ze sbírek Turčianskej galerie v Martine“. Festival pamatuje na spoluobčany se zdravotním hendikepem – především pro ně a jejich kamarády je připraven pořad „Pesničky bez bariér“. V programu festivalu jsou tradičně i soutěžní a zábavné pořady: 14. mezinárodní „Mistrovství Valašského království ve stloukání másla“, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka, Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a Malá škola tanců ze Šariša a Spiša (pod vedením Mariany Svoreňovej). I na jarmarku lidových řemesel mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.

Jánošíkov dukát patří dnes mezi významné festivaly v rámci Zlínského kraje i celé republiky. Přijměte pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ zve 1. místopředseda Obce Slovákov v ČR Peter Lipták.

Festival se koná za finanční podpory Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Bratislava,  Ministerstva kultury ČR, Nadace Agrofert, Zlínského kraje, Jihomoravského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, akciové společnosti Metrostav, Valašského muzea v přírodě a Folklorního sdružení ČR.

Významnými partnery jsou Svetové združenie Slovákov v zahraničí, Ochranný svaz autorský Praha, Slovenský institut v Praze, Rožnovské pivní lázně, VINEm – Vinařství Nešpor ml., Garmet Rožnov pod Radhoštěm, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG tisk Lanškroun a Folklórna únia na Slovensku.

Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Česká televize, Rozhlas a televízia Slovenska, Mediatel, Haló noviny, Radio Proglas, TV NOE, Dětská tisková agentura, časopis FOLKLOR, KORENE – 1. slovenský časopis v ČR a On-line folklórne rádio Janko Hraško.

1. 8. 2014 – pátek

19,00 Slavnostní vernisáž výstavy “ZO ZBIEROK TURČIANSKEJ GALÉRIE V MARTINE”

19,30 hod. Slavnostní zahájení XVI. ročník MFSF Jánošíkův dukát 2014 “Z MAĽOVANEJ TRUHLICE” – ucelý program slovenských folklórních souborů.

20,30 hod. “DAR ŽIVOTA” – program věnovaný lidové písni.

21,30 “PRI HUDÁKOCH” – střetnutí mladých folkloristů při lidových hudbách.

2. 8. 2014 – sobota

10, 00 hod. “ROZTANČENÉ NÁMESTIE” – živá pozvánka zúčastněných folklorních souborů pro občany města Rožnov pod Radhoštěm. Přijetí organizátorů a vedoucích folklorních souborů na radnici města.

10, 30 hod. “RIEKA RADOSTI” – průvod zúčastněných folklorních souborů z náměstí T. G. Masaryka do areálu Dřevěného městečka.

11, 30 hod. “ŽIVÁ KLENOTNICA” – Malá škola tanců z regiónu Šariš

13, 00 hod. “FUJARÔČKA MOJA – pastýřské hudební nástroje” – malá škola hry na pastýřské hudební nástroje

13.00 hod. “PESNIČKY BEZ BARIÉR” – zpívání pro všechny se všemi

14, 00 hod. “ZAHRAJME SA….”- program dětských souborů

15, 30 hod. “ŽIJEME V JEDNEJ ZEMIi” – program souborů národnostních menšin žíjících v ČR

17, 00 hod. “OD TATIER K ŠUMAVE” – program slovenských folklórních souborů působících v České republice

18, 30 hod. “HOSTIA NAŠI MILÍ” – program zahraničních folklórních souborů

20,00 hod. “NA ŠARIŠU TAK, A NA ŠPIŠU ZAŠE TAK” – program venovaný východoslovenským regiónom Šariš a Spiš

21, 30 hod. “14. MAJSTROVSTVÁ VALAŠSKÉHO KRÁĽOVSTVA V MÚTENÍ MASLA”

OD BUKA DO BUKA… – veselo i vážně o Jánošíkovi – střetnutí Jánošíků ze Slovenska, z Čech i ostatního světa

24, 00 hod. “O POLNOCI PRI MUZIKE” – zábava při lidových muzikách v areálu Dřevěného městečka

3. 8. 2014 – neděle

10, 00 hod. “HRAJTE MI, HUSLIČKY” – program lidových hudeb

12,30 hod. “KEĎ SI JA ZASPIEVAM” – program zpěváckých skupin a folkloristů

15,00 hod. “Z RODNÉHO KRAJA …” – slavnostní galaprogram všech zúčastněných folklorních souborů

18,00 hod. Ukončení festivalu

Doprovodné akce – společenské:

– setkání hostů, sponzorů a organizátorů pátek 1.8.2014

– přijetí účastníků na radnici v Rožnově pod Radhoštěm sobota 2.8.2014

– společné setkání příznivců Jánošíkova dukátu sobota 3.8.2014

– divadelní představení pro děti sobota 2.8.2014

Doprovodné akce – propagační, komereční:

– prodej sevenýrů, knih, MG a CD 2. – 3. 8. 2014

– tradiční lidovo-umělecká výroba, jarmark řemesel 2. – 4. 8. 2014

lidových výrobců ze Slovenska, Polska, Maďarska a z Česka

VSTUPNÉ NA AKCI:

Základní: 100,- Kč/osoba

Snížené: 70,- Kč/osoba

Dětské: 50,- Kč/osoba

Rodinné: 200,- Kč/rodina

Okružní: 200,- Kč/osoba

S webem Ogarek.cz vstup do všechtří areálů i v době programu pouze za stokorunu! Víci informací o akci, tipy na ubytování v Beskydech a mnoho dalších informací najdete na webu www.ogarek.cz

O autorovi