Příspěvky blogu

Mikuláš ve Valašském muzeu

Aktuálně z Rožnova, Valašské muzeum

Na 6. prosince se těší všechny děti neboť má svátek Mikuláš. V předvečer svého svátku, 5. prosince 2013 od 14.00 do 20.00 hod., zavítá do Valašské dědiny Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a bude rozdávat radost dětem i dospělým.
Mikuláš

Mikulášský podvečer stejně jako v loňském roce zahájí “vánoční maratón” v areálech muzea. Po dlouhých 10-ti letech, kdy měl až neočekávaný ohlas u návštěvníků, se podvečerní prohlídka ztichlých, na zimu i Vánoční svátky připravených chalup, vrací zpět na Valašskou dědinu. Příprava programu je velmi náročná, vždyť v roubených objektech svítí louče a petrolejky, topí se v kamnech a v peci, aby atmosféra co nejvíce připomínala dávné časy.
Pokud nám bude přát opět počasí, otevřou se pro návštěvníky brány areálu už v 14 hodin. Počátek již odpoledne jistě přivítají ti, kteří se bojí putovat za soumraku nebo tmy úzkými, často sněhem zasypanými stezkami od chalupy k chalupě. Také děti, které jsou vždy nedočkavé a touží po nových zážitcích, si budou chtít užít déle nevšední vzhled chalup, které jinak znají pouze za denního světla.

Čert v akci

Ti, kteří chtějí svým hodným dětem nebo vnoučatům dopřát zvláštní nadílku, mohou odevzdat balíčky v Živém domě, aby se včas dostaly k adresátům, průběžně od 14.00 do 16.30.

Letošní nadílka bude tak trochu jiná. Nadělovat bude samozřejmě Mikuláš, ale ve své chalupě na dědině. Pro ty odvážnější bude za Mikulášem připravena pohádková cesta kolem čertova mlýna, ale to už odkrýváme část programové kuchyně, která by nebyla překvapením nejen pro nejmenší.
Děti do 15 let mají vstupné zdarma. Zbylí návštěvníci běžné vstupné do areálu Valašské dědiny včetně interiérů.

Program Mikulášského podvečera:

Živý dům – příjem dárků od 14.00 do 16.30; prodej mikulášského a vánočního zboží

Škola z Velkých Karlovic – Miloňova – od 16.00 nadělování dárků

Fojtství z Lidečka – zimní přástky

Chalupa z Velkých Karlovic – Jezerného čp. 38 – pečení perníčků

Chalupa z Nového Hrozenkova čp. 536 – řezbář a vaření domácí čokolády

Obytný dům z Nového Hrozenkova čp. 10 – pečení mikulášského pečiva, textilní výrobky s vánoční tématikou

Kovárna z Lutoniny – kovářské řemeslo

Stánisko – dům z Karolinky – Rákošového – pohádky pro děti

Chalupa z Velkých Karlovic – Miloňova – nejen mikulášské občerstvení z valašského šporhelta

plakat

O autorovi