Příspěvky blogu

Pojďme chránit přírodu

Aktuálně z Rožnova

Pojďme chránit přírodu, tak se jmenuje program ke 40. výročí založení CHKO Beskydy. Víte, jak se chrání les a jak orchidejová louka? V pořadu „ Pojďme chránit přírodu“, který se uskuteční v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm v sobotu 15. června, bude formou her, ukázek, soutěží, divadla i informací představena praktická práce ochrany přírody na území Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy.
Beskydy
„Kromě Správy CHKO Beskydy přijdou i zástupci spolupracujících nevládních organizací. Návštěvníci si budou moci hrát s modely chalup, rostlin a zvířat a modelovat krajinu – může se chránit, nebo také (naštěstí jen virtuálně) zničit. Děti i další si budou povídat o tom, proč mají beskydské kopce zrovna takový tvar a ne jiný (odpoví geomorfolog), co vlastně může za časté povodně a proč jsou důležité ovečky na valašských pastvinách“, uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.

Chcete vědět, co má společného zateplení domu s netopýry a kdo žije v trouchnivějícím dřevě v lese? S dětmi z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) z Valašského Meziříčí si můžete vyrábět ptačí budky a pozorovat ptáky dalekohledem, s organizací Kolovrátek se naučit jak správně držet kosu a jak si ji sami nabrousit. Představena bude Beskydská oblast tmavé oblohy – a vysvitne-li sluníčko, budou se na něj návštěvníci dívat velkým hvězdářským dalekohledem. O tom, jak poznat sovy podle houkání a jak se vysazují orli skalní v Beskydech, budou zájemce informovat lidé ze záchranné stanice v Bartošovicích. ČSOP Salamandr zapojí přítomné do složitého životního cyklu modráska černoskvrnného. Muzeum regionu Valašsko zase všem poradí jak si doma vytvořit “živou zahradu”. Hnutí Duha se zabývá ochranou velkých šelem v Beskydech, ale umí také poradit a pomoct chovatelům účinně chránit jejich ovce před šelmami. Ve hře “Na ovečky a na vlky” si ostatně děti “na vlastní kůži” mohou zkusit, jak taková ochrana oveček před vlky vlastně vypadá a jestli je soužití těchto tolik odlišných zvířat v Beskydech vůbec možné. Odpoledne přijdou divadelníci ze souboru Valouny z Valašského Meziříčí a s pomocí diváků v improvizačním show předvedou “kousky z ochrany přírody” a jistě i něco navíc. Děti budou mít celý den možnost plnit rozmanité úkoly z různých oborů přírody. A kdo dosáhne patřičný počet bodů, toho samozřejmě čeká pěkná odměna. Chráněná krajinná oblast Beskydy slaví letos 40 let své existence a zve všechny, velké i malé: pojďme chránit přírodu!

O autorovi