Příspěvky blogu

Stavění máje ve Valašském muzeu v Rožnově

Aktuálně z Rožnova, Valašské muzeum

Srdečně zveme všechny návštěvníky Rožnova pod Radhoštěm na prvomájovou procházku Valašskou dědinou, kde je pro Vás připravený již tradiční jarní program Jaro na dědině, který je letos spojen s lidovou slavností Stavění máje.

Kácení máje ve skanzenu

Při své procházce se setkáte s hospodyní nebo hospodářem, kteří vám rádi otevřou chalupy a vy budete moci přihlížet dříve běžným činnostem, které se dnes již povětšinou z našich životů vytratily. Připomenutím „starých časů“ si uvědomíme, na co všechno museli naši staříčci a stařenky na jaře myslet a že stále platí staré valašské pořekadlo

„Modli sa, nemodli sa, z prázdnej míse nenajíš sa.“

Za výrobou ovčího sýra se podíváte do Koliby z Černé hory, kde hned také můžete ochutnat ovčí sýr několika typů. Na chalupě z Rákošového ovce valašsky shodí vlnu, kterou budou hospodyně hned zpracovávat až po její spřádání na kolovratu, jinde zas můžete shlédnout práci tkalce při tkaní sukna a plátna. Vůně čerstvě pečeného chleba vás zavede do stavení z Nového Hrozenkova, kde vám hospodyně kousek chleba namaže právě stlučeným máslem, ale i jinde se najde něco k ochutnání z toho, co bývalo denním jídlem minulých generací. Na podsíňcích a v chalupách potkáte košíkáře a další zručné řemeslníky při výrobě i dnes užitečných pomůcek. Kdo ještě pamatuje, může zavzpomínat na bělení prádla venku na trávě, nebo si poslechne něco o chovu včel od zkušeného včelaře a ochutná včelí produkty. Základem „života na dědině“ bylo vždy zemědělství a tak i na těch muzejních políčkách hospodáři vysejí důležité plodiny pro obživu. Jarnímu gruntování neušla snad žádná pořádná chalupa-stejně tak tomu bude i zde u nás ….

A když je 1. května, nesmí chybět „stavění máje“,tentokrát

ve 14.00 hod. v podání folklorního souboru Ovčák.

Valašský soubor písní a tanců Ovčák byl založen v roce 1976 a působí v obci Hovězí v oblasti Valašsko – Horní Vsacko.

Hlavním cílem souboru je zprostředkovat lidovou kulturu člověku dnešní doby. Udržovat a rozvíjet lidové zvyky, tance a písně, ale také pečovat o valašský kroj a reprezentovat jej na veřejnosti.

O autorovi