Příspěvky blogu

Štramberská trůba

Štramberská trůba

Tipy na výlety

Pokud jste se vydali obdivovat krásy Valašska neměl by mezi Vašimi zážitky chybět ten ze Štramberské trůby. Alespoň slůvkem o štramberských uších slyšel jistojistě téměř každý z nás. Starodávná pověst o Tatarech jež usekávali pobitým křesťanům uši, je s městem Štramberk spjata dodnes.

Každoročně v den Nanebevstoupení Páně se na Kotouči slavívá událost kdy Tatary vyhnala z města velká voda, k této příležitosti se také začaly péct Štramberské uši, aby si poutníci zapamatovali mrzké Tatary kteří utínali uši pobitým křesťanům.

Vyhlídka z trůby

Na Štramberském náměstí se také nachází muzeum. Ve sklepních kamenných prostorách muzea je vystavena sbírka lidové fajáns z 16 moravských a slovenských dílen. Součástí sbírky Muzea starých tisků a lidové keramiky ve Štramberku je II. vydání vzácného exempláře „Hory Olivetské“ z roku 1704 – autora Matěje Tannera (1630–1692).

V patře budovy muzea, č.p. 40 na štramberském náměstí, se sešli pod jednou střechou v životní velikosti, zadumaný jezuita Tanner v hradní světnici, inspirovaný Jaroněk u malířské palety, nadšený archeolog Maška v jeskyni Šipce i pan doktor Hrstka, sklánějící se právě nad modelem Štramberka. Tedy osobnosti, jejichž jména jsou již nesmazatelně zapsána do dějin města Štramberka.

Uličky Štramberku

Další zastávkou na výletě ve Štramberku je jeskyně Šipka kde byly nalezeny ostatky čelisti neandrtálského dítěte, které zde objevil učitel Karel Jaroslav Maška.

Každého jistě nadchne lidová architektura Štramberských uliček.

O autorovi