Příspěvky blogu

Svatováclavské hody ve Valašském muzeu

Aktuálně z Rožnova

V sobotu 27. září ovládne areál Dřevěného městečka hodové veselí – Svatováclavské hody nabídnou návštěvníkům zajímavé hody menu. To vše doplněné ukázkou lidových řemeslníků – návštěvníci se mohou těšit například na ukázky zpracování vosku a včelích produktů, ukázky drátování, keramiky, výroby dřevěných šperků. Areál muzea provoní medovina, pražené oříšky, medovníky, koření a sušené bylinky. K tanci a poslechu bude hrát Dechová hudba Valašské Meziříčí – od 11.00 a od 14.00.

tanec

V neděli 28. září se v prostorách Janíkovy stodoly Dřevěného městečka uskuteční další cyklus pořadů o hudebním folkloru s názvem „Valašsko a jeho muzikanti“, která vznikl podle návrhu dlouholetého ředitele muzea pana Jaroslava Štiky. Každoročně představí nejlepší muzikanty, zpěváky a sběratele písní jedné z oblastí moravského Valašska. Akce začíná od 15.00.

Tentokrát se podíváme na Vsetínsko, kde hrával legendární valašský muzikant Jan Pelár i jeho následovník Antonín Matalík. Přiblížíme si vznik folklorních souborů a také osobnosti Zdeňka Kašpara, Jarmily Šulákové, Aloise Cepka a dalších zpěváků a muzikantů Vsetínska.

Jedná se zároveň o letošní poslední víkend, kdy jsou otevřeny kompletně všechny 3 areály muzea – areál vodních technických staveb, Mlýnská dolina, uzavře své brány k poslednímu září. V areálu Valašské dědiny je možné od počátku října navštívit pouze exteriéry a udělat si podzimní barevnou procházku. Od října je zároveň pondělí zavíracím dnem na půdě muzea.

O autorovi