Příspěvky blogu

Svatováclavský víkend na Rožnovsku

Aktuálně z Rožnova

Návštěvníky Rožnova pod Radhoštěm potěší již tradiční Valašská zahrada, zato návštěvníkům nedalekých Velkých Karlovic zpestří poslední zářijový víkend hned několik zajímavých akcí.

V pátek 28. 9. mohou své síly poměřit milovníci duatlonu. Na hoře Soláň a v jejím blízkém okolí se uskuteční 1. ročník X-Duatlonu Soláňoš. Závodníky v členitém horském terénu čeká nejprve běh na 1,5 km, poté 11 km na kole a nakonec opět běh, tentokrát na 5 km. Start je v 11 hodin. Hlavními pořadateli závodu jsou Sdružení pro rozvoj Soláně a TimeChip.

V pátek se také koná u Karlovského muzea ve Velkých Karlovicích Svatováclavský den. Muzeum v tento den otevře novou výstavu Prababička v kuchyni. Vernisáž doprovodí stylový program s jarmarkem různých potřebností do kuchyně – návštěvníci budou moci zakoupit různé dřevěné či kovové formičky, lžičky, vařečky, slánky, misky, koberečky, levandulové polštářky či koření. K poslechu lidové muziky Kotula z Nového Hrozenkova mohou návštěvníci ochutnat stylové občerstvení – placky mazané medem, trdelníky, bramboráky, různé druhy frgálů či burčák. Valašské pekařství z Velkých Karlovic zde také poprvé nabídne císařský pagáček, který získal na výstavě Země živitelka ocenění Zlatý klas 2012.

Na Svatováclavský den naváže ve 13 hodin Zemákové odpoledne ve stodole u Karlovského muzea, pořádané občanským sdružením Dědictví Velkých Karlovic. Součástí bude výstava odrůd zemáků spojená s ochutnávkou, děti mohou soutěžit o nejkrásnější zemákovou figuru a zúčastnit se různých her. Budou se ochutnávat i dobroty z jablek včetně čerstvě lisovaného jablečného moštu.

Dalším víkendovým gurmánským zážitkem je Ukončení grilovací sezóny na terase hotelu Horal, která byla po celé léto díky poloze hotelu na konci cyklostezky Bečva častým cílem cyklistů i turistů. V sobotu a neděli se při příležitosti posledního grilování budou podávat grilované švestky ve slanině, filet z okouna, jelení steak s červenou řepou, vepřová žebra s křenovou omáčkou či kuře na rožni. V neděli od 11 do 16 hodin zahraje cimbálová muzika Vincúch.

Milovníci adrenalinu mají ve čtvrtek 27. 9. poslední příležitost užít si Večerní bikování v Bike parku Kyčerka. Otevřen bude osvětlený červený trail, vlek pro vyvezení cyklistů na kopec je v provozu od 18 do 21 hodin. O víkendu návštěvníci mohou využít slevu 50% na služby instruktora nebo 30% slevu na balíček „půjčení kola + vlek + instruktor“ a další zvýhodnění, mj. i pro děti.

Sváteční prodloužený víkend je také příjemnou příležitostí k návštěvě nové rozhledny Miloňová, která je od minulého týdne otevřena na vrchu Miloňová (846 m.n.m.). Dá se k ní dojít např. po zeleném turistickém okruhu, který začíná v údolí Léskové. Vyhlídková plošina je umístěná ve výšce 20 metrů. Rozhlednu postavily Lesy ČR podle návrhu architekta Antonína Závady, který rovněž projektoval Jurkovičovu rozhlednu v Rožnově pod Radhoštěm.

O autorovi