Příspěvky blogu

Víkendový program ve Valašském muzeu

Aktuálně z Rožnova

Koncert Fleret pro Libušín
Skupina Fleret přijala pozvání a vystoupí opět ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Amfiteátr na Stráni ožije v pátek 8. 7. 2016 ve 20.00 hudebním koncertem této oblíbené vizovické kapely.
Během koncertu budou moci posluchači přispět na veřejnou sbírku obnovy Libušína.
Cena vstupenky v předprodeji na pokladnách Sušáku 99 Kč, na místě 130 Kč.
Řezbář
Hejův nožík – Tradiční mezinárodní setkání lidových řezbářů se uskuteční letos již po dvacáté! Na tři desítky řezbářů z příhraniční oblasti Čech a Slovenska předvede svoji zručnost v sobotu 9. 7. 2016 v areálu Dřevěného městečka. „V letošním roce se již po dvacáté schází ve Valašském muzeu v přírodě mistři řezbáři. Jejich setkání bylo a je srdečné a velice inspirativní. Ač se většinou jedná o odborně neškolené autory, jejich tvorba, zručnost a fantazie dokáže vždy překvapit. Při výročích se určitým způsobem bilancuje – to jsme zčásti učinili i my a zjistili, že za dobu trvání programu Hejův nožík se v muzeu vystřídala téměř stovka autorů. Jsou mezi nimi i pravidelní a mnohaletí účastníci. Naší snahou bylo jim všem poděkovat, což se nám snad podařilo výstavou Dřevěný svět Josefa Heji a řezbáři Hejova nožíku, kterou je možné od května 2016 navštívit ve vstupním objektu Sušák. Prezentuje tvorbu řezbáře Josefa Heji (1902-1985) z Halenkova – Dinotice, podle kterého je nazván i náš program,“ uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm představuje lidovou kulturu v národopisném regionu Moravské Valašsko. Jeho
součástí jsou 4 areály – nejstarší areál Dřevěného městečka, největší areál Valašské dědiny, nejmenší a nejmladší areál Mlýnské doliny
a malebné stavby na Pustevnách.

Valašské muzeum spravuje početně rozsáhlou sbírku Hejových plastik. Pro potřeby výstavy byly zapůjčeny další a podařilo se tak shromáždit úctyhodný počet postaviček, zvířátek, světců či betlémů. Druhá část výstavy je věnovaná právě účastníkům Hejova nožíku, jejichž tvorba je zastoupena v muzejní sbírce. V průběhu sobotní návštěvy muzea je možné shlédnout obě akce – řezbáře v tvůrčím zápalu i výsledky jejich pilné práce. Věříme, že také tentokrát půjde o silný zážitek – jak pro „nováčky“, tak pro návštěvníky, kteří se o řezbářství zajímají a pravidelně se k nám vracejí. Po celý den bude v areálu Dřevěného městečka hrát hudecká muzika Bača. V 15.00 vystoupí Valašský krúžek Rusavjan.
Odpoledne s folklórním souborem Kašava
Nedělní odpoledne (10. 7.) bude patřit Valašskému souboru Kašava, který se představí v Dřevěném městečku od 15.00. Těšit se můžeme na medailon zlínského folklorního souboru, který tančí, zpívá a hraje už 45 let.

O autorovi